scorecardresearch

Kosova merkez seçimlerinin resmi sonuçları açıklandı

10 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Kosova Merkez Seçim Komisyonu, 8 Haziran'da düzenlenen parlamento seçimlerinin resmi sonuçlarını açıkladı.

Kosova'da yapılan erken parlamento seçimlerinin kesin sonuçlarını Kosova Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Valdete Daka açıkladı. Daka, Kosova Demokratik Partisi (PDK)'nın oyların yüzde 30,38'ini aldığını söyledi.

PDK'yı ise yüzde 25,24 oy oranı ile Kosova Demokratik Birliği (LDK), yüzde 13,59 oy oranı ile Vetevendosje Hareketi ve yüzde 9,53 oy oranı ile Kosova'nın Geleceği İçin İttifak Partisi (AAK) izledi. Yeni Kosova İttifakı (AKR) ise seçim barajını geçemeyerek meclise giremedi. Resmi sonuçlara göre Kosova Demokratik Türk Partisi'nin (KDTP) de mecliste 2 milletvekili ile temsil edilmesi kesinleşti. Toplam 7 bin 424 oy ile KDTP oyların yüzde 1,02'sini aldı. KDTP'nin en çok oy alan iki milletvekili Mahir Yağcılar ve Müfera Şinik oldu.

Kosova Demokratik Partisi çerçevesinde kurulan koalisyon mecliste 37 milletvekili, LDK 30, VV 16, AAK 11, NISMA 6 milletvekili ile temsil edilecek. 120 sandalyelik Kosova Meclisi'nde Anayasa ile güvence altına alınan Sırplara 10, Türklere 2, Boşnaklara 3 ve diğer azınlıktaki toplulukların siyasi partilerine toplam 5 milletvekili sandalyesi sağlanmış bulunuyor. Azınlıklar mecliste toplam 20 milletvekili sandalyesi ile temsil ediliyorlar.
Etiketler